top of page

Artık duvar kağıtları görsel kadar kulağa da hitap ediyor


Akustik Duvar Kağıtları

Gürültü, zaman zaman farkında olduğumuzda bizi rahatsız edip kaçıran, zaman zamansa farkında olmadığımız fakat bizi içten içe yoran bir çevre unsurudur. Non-woven tabanlı, tekstil yüzeyli ve en yüksek “αw” değerine sahip akustik duvar kağıtları, kalabalık ortamlardaki ses yansımalarını büyük oranda düşürür.. Kaliteli iletişim ve görsel tasarım sağlamaktadır.

İletişim denilen bilgi aktarımı gönderici ve alıcı arasında oluşur. Gönderici bilgiyi ne kadar iyi aktarırsa aktarsın veya alıcı ne kadar iyi bir dinleyici olursa olsun eğer ortamda bir akustik engeli varsa verimli iletişim gerçekleşmez.

EĞİTİM: Yapılan araştırmalar gösteriyor ki sınıflarda öğretmenlerin konuşma anlaşılırlığı 4 metreden itibaren %50 oranında düşüyor. Bu da öğrencilerin her 2 kelimeden birini kaçırmasına tekabül ediyor. Bu demek değil ki gerekli eğitimi almıyorlar. Fakat uğultudan dolayı kaçırdıklarını yakalamaları için daha çok çabalamaları gerekiyor. Bu duruma sebep olan en büyük şey ise yankı süresi. Ortalama Bir sınıfta ses 1.2 saniye yankılanıyor. Yaptığımız çalışmaya göre bu ses seviyesi 0.4 saniyeye kadar Akustik Duvar Kağıtları ile düşürülebilir.

OFİS: Konumuz ofis ortamları. Günümüzün büyük bir çoğunluğunu ofislerde çalışarak geçiriyoruz. Çalışma alanları planlayıcıları var ama çalışma alanları ses planlayıcıları nerede? Çalışma ortamı, bir insanın gün içinde en verimli olması gereken yerdir aslına bakarsanız. Fakat gürültü seviyesi buna çok büyük bir engel oluşturuyor. İşveren için çalışanın daha az verimli hale getiriyor. Çalışanların takım çalışmasında daha az keyif almasına neden oluyor ve konsantrasyonlarını dağıtarak verimliliklerini bozuyor.

RESTORANT: Gittiğimiz restoranların göze hitap eden yerler olmasını tercih ediyor, fakat böyle yerlerde bulunduğumuzda eğer ortam kalabalık ise bir adım ötemizde oturan kişiye sesimizi duyurmak için adeta çırpınıyoruz. Bu durum, restoranın kulağa değil göze hitap eden bir tasarıma sahip olmasından kaynaklanıyor.

HASTANELER: Hastalar iyileşmek için sessizliğe ve sükunete çokça ihtiyaç duymaktadırlar. Çünkü zihinsel dinlenme bedensel sağlığı etkileyen unsurlardan biridir. Gürültü olmayan ortamda yapılan uyuma eylemi hastanın kendini yenileme ve yapılandırma sürecini hızlandıracaktır. Hastaneler Akustik Duvar Kağıtlarını değerlendirerek hayati bir yol kat edebilirler

YAŞAM ALANLARI: Değinmek istediğim son konu ise daimî yaşam alanlarımız olan evlerimiz. Aslında burada bahsetmek istediğim şey, görünmez mimari. Bu tasarım deneyimle ilgili bir şey görüntüyle değil. Akustik Duvar Kağıtlarının amacı ise; görsel olduğu kadar duyusalda bir ortam yaratmak. Evlerimizdeki ses yalıtımlı ortamlar daha iyi hissetmemize, daha sağlıklı insanlar olmamıza, sosyal davranışlarımızın gelişmesine ve daha verimli insanlar olmamızı sağlar.
69 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page